Produkty
Novinky
Testy
E-shop
Artists
Podpora a servis
Testy -> Testy -> Elektrické a ak. kytary

Ibanez SA120BK - „klasika“ za malý peníz

Ibanez SA120BK - „klasika“ za malý peníz

Ibanez SA120 je šestistrunná elektrická kytara nejnižší cenové kategorie, a tedy určená zejména pro začátečníky. Musím hned v úvodu říct, že mám k podobným "levným" produktům již automaticky značnou nedůvěru typu "za ty peníze to přece není možné udělat dobře". O to víc jsem ale pak byl během testu mile překvapen zjištěním, kolik možností vlastně tento nástroj nabízí. Pojďme však pěkně od začátku.

Konstrukce
Tělo nástroje je z mahagonu (teda žádná překližka) a má typický tvar kytar ibanez s oblými výřezy. Krk se skládá ze tří kusů javoru s palisandrovým hmatníkem, který je osazen pražci typu medium.
Kobylka je typu SAT Pro Bridge, spočívá na dvou šroubech, kterými lze regulovat její celkovou výšku. Struny se protahují klasicky skrz tělo na druhou stranu. Kobylka funguje samozřejmě i jako tremolo - páka se jednoduše zastrkuje shora bez šroubování, a tudíž se při otáčení neviklá. Ladicí mechaniky jsou firemní a dělají to, co se od nich očekává - bez problémů ladí, a co je podstatné - ladění i drží.
Kytara má dva firemní snímače typu humbucker se společným ovladačem hlasitosti a společnou tónovou clonou, jak je u značky Ibanez zvykem. Přepínač snímačů je pětipolohový a nabízí i dvě nestandardní zapojení. Polohy 1, 3, 5 jsou klasicky pro krkový snímač, krkový a kobylkový snímač paralelně a kobylkový snímač, v poloze 2 pak hrajou poloviny obou snímačů paralelně (tj. jako dva singly) a v poloze 4 hraje sice jenom kobylkový snímač, ale jeho obě poloviny jsou zapojeny paralelně.
Všechen hardware je v chromované úpravě, včetně elegantních rámů pro snímače. Tělo a hlava nástroje jsou nalakovány načerno.
Celkově lze říct, že konstrukce nástroje je velmi dobrá, provedení všech částí je poctivé. I provedení krku, které bývá největší bolestí levnějších nástrojů, je více než uspokojivé - krk je střední tloušťky, padne pohodlně do ruky a není problém na něm cokoliv snadno zahrát.

Kytara v akci
Již na sucho hraje kytara relativně dobře, po zapojení jsem však byl zvukovým výsledkem opravdu mile překvapen. Zvuk snímačů je čistý a jednotlivé tóny jsou i v akordech dobře definované. Jsou také zcela tiché ve smyslu jakýchkoliv brumů či jiných parazitních signálů. Firma propaguje tento nástroj jako univerzální a svým způsobem jí musím dát za pravdu - i když mně osobně přijde většina kytar firmy Ibanez jako tzv. "univerzální", což je vlastně možná paradoxně důvodem, proč jsem si nikdy žádnou nekoupil. Univerzální kytara je totiž na všechno "docela dobrá", nikdy však není v ničem brilantní.
Dá se ale říct, že tento nástroj se neztratí v žádném hudebním stylu. Jeho celkový zvukový charakter odpovídá použitému mahagonovému dřevu - nosný, hladký a temnější, nikdy ne cinkavý či brilantní. V klasických polohách nabízí typický plný humbuckerový zvuk, vhodný pro širokou škálu zkreslení od klasického rockového crunche až po největší heavymetalovou pilu. Ovšem ve dvou dalších polohách, kde jsou snímače v režimu singlů v paralelním zapojení, se zvuk dramaticky změní - celkově se odlehčí, ztenčí, a není pak problém hrát i funky, jazz anebo až lehce umělohmotně znějící popové čisté zvuky 80. let. Nečekejte ovšem klasický cinkavý zvuk stratocasteru - přesto, že je zvuk lehký a tenký, zůstává pořád charakterově temnější.

Závěr
Celkově je kytara spíše zvukově "hodná", uhlazená a nemá nějaký svůj výrazný charakter, či "drahý", zpívající zvuk vyšších modelů. Za danou cenu ovšem nabízí, dle mého názoru, poměrně hodně muziky za málo peněz, a díky poctivé konstrukci, díky tomu, že ladí, a také díky značné univerzálnosti svého použití je opravdu více než vhodným nástrojem pro začátečníky, kteří ještě nemají tak zcela konkrétní zvukové nároky ani finanční možnosti, ale jde jím především o to, aby jím nástroj ladil a dobře se jim na něj hrálo.


Info:
Ibanez SA120 je šestistrunná elektrická kytara nejnižší cenové kategorie určená spíše začátečníkům. Doporučená maloobchodní cena je 8100 Kč včetně DPH.

Plus:
řemeslné provedení
poměr cena/výkon

Minus:
vzhledem k ceně asi nic


Technická specifikace:
krk: javor (ze tří kusů)
tělo: mahagon
hmatník: palisandr
pražce: medium
počet strun: 6
inlay: Pearl Dot
kobylka: SAT Pro Bridge
hardware: chrom

Autor: Štefan Kostelný

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/11

<< Zpět