Produkty
Novinky
Testy
E-shop
Artists
Podpora a servis
Testy -> Testy -> Elektrické a ak. kytary

Ibanez SAS36FM - mourovaté koťátko

Ibanez SAS36FM - mourovaté koťátko

Tohle je láska na první pohled. Lehce bombírované tělo, elegantní lemování, "nabuřtovaný" (sunburst) žíhaný javor v transparentní šedé a lepený krk. Tu budete chtít, aniž byste věděli, zda taky něco umí.

No, ale my si o tom, co umí, stejně něco povíme. Aby nebyla Ibanez smutná, že nám jde jen o jedno jako všem chlapům - navíc, doufám, že čtou i nějaké kytaristky! Ibanez SAS36FM je moderní superstrat z produkce jednoho, troufám si říct, ze tří největších výrobců kytar. Jak známo, Ibanez je japonská značka, která se v začátcích zabývala kopírováním těch zavedených západních - Gibson a Fender. Její pozdní kopie byly tak povedené, že se staly předmětem soudních sporů. Kytary z tohoto období se označují jako "lawsuit" a jsou mezi znalci dost ceněné. Dnešní produkce vlastních modelů působí velmi rozsáhle. Velmi známé jsou signature modely špiček kytarového nebe: Joe Satriani, Pat Metheny, Steve Vai, Paul Gilbert a spousta dalších. Ibanez vyrábí své vlajkové modely v Japonsku a jejich levnější varianty v Koreji. Z těchto končin pochází také naše mourovaté kotě. Kytara se vyrábí ve dvou finiších: tmavě rudý sunburst a mnou testovaná transparentní šedá.

Popis
Najdete v tabulce. Co se tam nevešlo: kytara je lehká, dobře vyvážená, krk příjemný, ani moc tenký (JS a RG a některé další mají opravdu párátka), ani špalek jako na starých Gibsonech. Krk pokrývá lak stejné barvy jako celá záda kytary. Krk ze tří kusů, ač na první pohled vypadá jako průběžný, je lepený. Jeho přechod do těla je hladký, ve vysokých polohách se hraje snadno. Přilepení hmatníku, začistění pražců je provedeno dobře. Pražce jsou z tenčího drátu, jak je u Ibanez zvykem. HB má efektní stříbrný rámeček. Tremolo SAT Pro je jednozvratné, i když mírný "pitch-up" taky dovolí. Pro zlepšení stability ladění jsou jednotlivé kameny v zadní části fixovány, řešíte-li výšku strun, hýbá se pouze přední část. Páka se jenom zasouvá, což je příjemné, tuhost jejího pohybu a výška se nastavují imbusem. Potenciometr volume je vytahovací, ve vytažené poloze rozepíná kobylkový humbucker na single.

Dojmy
K Ibanez mám niterný vztah. Taky jsem kdysi s jednou žil. Byla to JS100 a byli jsme si moc blízcí. Měla své "masařky", ale když ji miluješ, není co řešit. Na Ibanez se vždy dobře hraje, jsou krásné, a protože mají díky velmi rychlým tenkým krkům trochu tenčí zvuk, hodí se na zkreslené a hodně efektované moderní zvuky. To se myslím dá říct i o SAS36FM. Na webech se píše, že je univerzální. To bych já asi neřekl. Myslím, že se ve spoustě stylů uplatní lépe jiná kytara. Nedoporučil bych ji na blues, jazz, styly, kde se žádá přirozenější barva zvuku. Snad jen okrajově na fusion, funky. Doporučil bych ji technickým rychlíkům, do rocku, moderních tvrdek, zvukovým experimentátorům. Zvuk myslím dost ovlivňují použité struny, jsou tenké, neuvádí se, ale odhaduji devítky - prostě bláto. Zvuk je hodně brilantní, možná trochu méně středů. Osobně bych určitě šel do desítek, ty by pomohly. Na sucho má hezký zvuk, spíše cinkavý, málo středů, basy nechybí. Po zapojení se zvuk rozšíří, ale je maličko "hodný".

A co soudce Óka
Jednoznačně skvělý vzhled a co si budeme nalhávat, to jak s kytarou vypadáte, je prakticky to nejdůležitější ;-) Když ještě umíte hrát, tím líp, ale on to taky každý nepozná :-). Ne, vážně. Hratelnost bezvadná, je radost s ní trávit čas. Systém zasouvání páky super. Seřizování kytary taky. Zpracování na dobré úrovni. Velmi si cením, že je kytara dodávána s kvalitními strunami d´Addario a rozsáhlým příslušenstvím, včetně podrobného a srozumitelného návodu, jak kytaru seřizovat. Každá kytara prochází individuální inspekcí kvality, bezva. Rozhodně dobrý sustain. Volume pot na správném místě, v dosahu malíku. Za ty peníze z ní mám velmi dobrý dojem.


Info:
Elektrická kytara japonské firmy Ibanez, vyrobená v Koreji. Řada SA, tělo archtop, rovná zadní strana, kombinace mahagonu a javoru. Tremolo SAT Pro, snímače Ibanez HB, SC, SC. Cena kytary je 13 860 Kč včetně DPH.

Plus:
vzhled
páka
lepený krk
sustain

Minus:
tenčí zvuk - možná zlepší silnější struny a je to subjektivní


Technická specifikace:
menzura: 648 mm/25,5 "
radius hmatníku: 400 mm
profil krku: D
šířka hmatníku 0. pražec: 42 mm
šířka hmatníku 22. pražec: 56 mm
tloušťka krku 1. poloha: 19,5 mm
tloušťka krku 12. poloha: 21,5 mm
materiál hmatník: palisandr
materiál krk: javor ze tří kusů
materiál tělo: mahagon/plaménkový javor
ovládací prvky: volume, tone, třípolohový přepínač
elektronika: pasivní
snímače krk: SC AHS1
snímače střed: SC AHS2
snímače kobylka: HB True Duo Bucker
váha: < 5 Kg
počet pražců: 22
typ pražců: medium
kobylka/tremolo: tremolo SAT Pro bridge
počet strun: 6
další výbava: push/pull rozepínání bridge HB na SC
příslušenství: páka, čtyři imbusy, pružina do tremola, kratší kytarový kabel (k ladičce), manuál

Autor: Jezz.

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/05

 
 

<< Zpět