Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/doc/www.3dmusic.cz/www/function.php on line 48
Ivan Tůma 3D Music s.r.o.
Produkty
Novinky
Testy
E-shop
Artists
Podpora a servis
Artists -> TOMBO -> Ivan Tůma

Ivan Tůma

Ivan Tůma

Stručný „harmonikářský životopis“

Na foukací harmoniky hraji od svých 18 let, tzn. v současné době přes 30 let. Během té doby jsem vystřídal množství vesměs amatérských hudebních sdružení především z oblasti country music (Kapka Praha, Černí šviháci Praha, Švindlíři N.Paka, Trapas Ml. Boleslav...) a měl jsem možnost spolupracovat se špičkovými muzikanty ve svém oboru, např. Honza Bican (Old Time music), Pavel Dobeš (folk), Rangers – Plavci, Rangers Band (country). Během své praxe jsem se podílel na studiových nahrávkách pro královéhradecké skupiny Dělová koule (CD Rychlejší koně), Do klobouku (CD Po schodech z písku), Pavla Dobeše (CD Banány), Ivu Hajnovou a pro další interprety nahrávající ve studiu PAST.

V současné době jsem kapelníkem country skupiny BANDIT. Občasně hostuji se skupinami Johnnie Walker Band a Honza Bican a Sešlí přátelé.

Na diatonických foukacích harmonikách mě fascinuje geniální rozložení tónové řady, za které můžeme děkovat Čechu Josefu Richterovi, rodákovi z okolí Kraslic, který ji pro harmonikářský svět objevil v první polovině 19. století. Díky tomu na foukací harmoniku zahraje jednoduchou melodii poměrně snadno i naprostý začátečník. Na druhou stranu jsem nucen přiznat, že čím déle hraju, tím více poznávám, jak obtížné je dokonalé zvládnutí tohoto nástroje. Proto si vážím všech kteří to dokázali. Mými muzikantskými vzory jsou Charlie McCoy, P.T.Gazell, Brendan Power, Perry Letsch a dnes již bohužel nežijící Igor Flach, z našich hráčů pak Charlie Slavík, Milda Totter a Luděk Koutný, které bych neváhal zařadit mezi hráče přinejmenším evropské úrovně. Nesmím samozřejmě zapomenout na mistra Lubomíra Plevu, který pro propagaci tohoto nástroje vykonal obrovskou a velmi poctivou práci.

 Diatonické harmoniky firmy TOMBO mám rád pro jejich skvělé řemeslné zpracování a především pro jejich charakteristickou průraznost  při zachování velmi příjemné  barvy tónu. Materiál použitý na hlásky harmonik je dostatečně měkký pro jisté hraní „ohýbaných“ tónů a přitom dostatečně odolný pro zachování dlouhé životnosti harmonik. Dostupnost nástrojů i náhradních dílů, dělají z harmonik TOMBO Lee Oskar a Ultimo hudební nástroje pro každodenní intenzívní hraní a domnívám se, že sortiment firmy TOMBO uspokojí začátečníky i hráče profesionální úrovně.